Autorský večer Petra Hejcmana

Byl jsem pozván předsedou Českého klubu kinoamatérů (ČKK), Pavlem Vrbatou, abych v pondělí 14. ledna 2013 promítl některé z mých filmů. V nejstarším amatérském filmovém klubu na území České republiky, který letos oslaví již neuvěřitelných 83 let, jsem během dvou hodin představil některé své snímky a doplnil je doprovodným slovem.

Venku bylo příjemně mrazivo a bílo. Kinosál byl v očekávání, co jsem dovezl za senzaci. Kinosály dnes potřebují senzace, triky, 3D projekce, krev, aby nalákaly návštěvníky. Já jsem přivezl dokumentární a reportážní filmy, které převážně točím. I když nešlo o „trháky“, které lámou rekordy v návštěvnosti, pevně věřím, že to byl pro účastníky příjemně strávený večer.

O film jsem se začal zajímat někdy okolo mých dvanácti let, kdy jsem dostal fotoaparát Zenit E se zabudovaným expozimetrem, to bylo „nóvum“, snad za vysvědčení, tenkrát se dárek musel zasloužit. Táta mě vídával s bakelitovým Pionýrem, jak dělám, že fotografuji, „díky táto“, osobně už mu to říci nemohu. Tak vznikaly moje první obrázky. Dnes fotím Nikonem D700. Jako svatební dar jsme dostali kameru Šinon S8 made in Japan, abych mohl natáčet své budoucí ratolesti. Přišla revoluce a s ní VHSky a poté Digitál. První filmeček jsem natočil v roce 2000 Kolínské zvony a v roce 2001 jsem ho poslal do Krajské soutěže ve Zruči nad Sázavou. Dostal první místo a třetí místo v Národní soutěži ve Svitavách. Další filmy byly oceněny např. Stříbrnou krajkou v Rychnově nad Kněžnou, Benáteckým oskarem v Benátkách nad Jizerou, v Polsku atd.

Večer jsem začal dokumentem Kmochův Kolín, který v loňském roce dostal čestné uznání na celostátní soutěži Český Videosalon v Ústí nad Orlicí. Příjemné bylo, že diváci ocenili propracovanost střihové a hudební skladby filmu i celkové zpracování. Snímek je zaujal natolik, že k němu pokládali nejvíce dotazů. Dalším filmem bylo balónové létání - příprava balónu k letu a vlastní plavba. Během jeho natáčení jsme vystoupali až do výšky 2260 metrů, kde se uskutečnil výsadek parašutistů. Projekce pokračovala snímkem z prostředí Automotoklubu Kolín, srazu milovníků veteránů. Reakce diváků si zasloužila i reportáž ze sjezdu třídvorských rodáků při oslavách 750 let vzniku obce. Následoval filmek dost známý, V Zóně - příprava území pro výstavbu automobilky TPCA v Kolíně. Motto filmu - Demonstrace prosperity a ducha přírody. Někdy se stává, že zvítězí cit, jindy rozum, o tom za nás vydávají svědectví plody našich skutků. Posledním příspěvkem byl absolventský film Školy audiovizuální tvorby v Hradci Králové, Kolíne, Kolíne. Tento film je má závěrečná práce na této škole v roce 2004. Zachycuje 82letého fotografa, který velkou část svého fotografického života věnoval fotokronice města Kolína.

Děkuji za kamarádské přijetí a pozorné diváky.

Dobré světlo.

Kontakt

Vedení

Členské organizace

Fügnerovo náměstí 1866/5
P.O.Box č. 12
120 21 Praha 2

 

tel.: +420 221 507 958
tel.: +420 221 507 900
E-mail: cvu@cvu.cz

Prezident (hospodář)
Jan Vačlena

 
Viceprezident pro zahraničí
Ladislav Františ


Auditor
Bohumil Kheil

 
Sekretář
Miroslav Tuščák

 
Člen vedení
Anna Zíchová

B.Á.C. Praha

ČKK Praha

ČSFV Kroměříž

Filmové studio Zruč n/S

JBS STUDIO Kladno

Sdružení pro film a video Uničov

VIDEO-FILM Studio Ústí n/L

KFA Frýdek-Místek

 

© 2013-2016 www.cvu.cz  | AP |  vytvořil WebdesignHrabec